5 стъпки към мечтания ваканционен имот

  • преди 2 години
  • 0

Винаги сте искали къща на морето? Или пък мечтаете за сгушена планинска вила? Търсите усамотение в някое българско селце или пък мислите по-глобално – за имот в чужбина?

Притежаването на ваканционен имот винаги е било притегателна мечта, която в последните няколко години много хора реализираха успешно. За това спомогнаха няколко фактора като глобалната пандемия, високата инфлация и налагането на дистанционния метод на работа. Това позволи на мнозина да инвестират спестяванията си във ваканционно жилище, в което да почиват, да работят от разстояние и дори да отдават под наем, когато не го ползват.

 Какъв е трендът за ваканционните имоти в България?

Кратка справка показва, че интересът към закупуване на ваканционни имоти по морето и в планинските райони е нараснал значително от 2020 г. и 2021 г. насам. Засиленото търсене и ограниченото предлагане доведе до сериозно повишение на цените на имотите и в този сегмент. Това обаче не е пречка за заинтересованите, които в повечето случаи осъществяват покупките с лични средства, следвано от финансиране с банков кредит.

Интересно е, че профилът на купувачите на ваканционни имоти у нас се състои предимно от български граждани на възраст между 30-35 г., които живеят в големите градове или в чужбина. Т.нар. „милениали“ (поколението, родено в периода на 80-те, 90-те и началото на 2000 г.) предпочитат основно нискобюджетни имоти от порядъка на 50 000 евро.

Независимо дали вие спадате към тази група или просто се интересувате от покупка на ваканционен имот, тази статия ще ви даде пет ценни насоки как да стартирате процеса и за какво да внимавате.

 

  1. Съобразете избора на ваканционен имот с начина си на живот

Много хора смятат, че трябва да притежават основно жилище, преди да могат да си купят ваканционен дом, но това не е непременно вярно. В случая – важното е да съобразите избора си на жилище с вашия начин на живот.

Може да живеете в голям град, но да искате повече зеленина и простор. Тогава имате опция да наемете скромен апартамент в града и да инвестирате в по-голяма къща на предпочитано от вас място, което да превърнете в основния си дом. Особено ако може да работите от там.

Важно е да прецените още няколко фактора като:

  • разстояние;
  • инфраструктура и достъп до имота, включително през различните сезони;
  • наличие на удобства като магазини, бензиностанции, лечебни заведения;
  • и не на последно място – човешкия фактор – планирате ли да разширите семейството си и как то би се чувствало във ваканционното жилище?

 

 

  1. Преценете как ще използвате имота си

Когато инвестирате в нещо толкова голямо като ваканционен имот, обмислете как ще го използвате. Имате три възможности:

 

  • Основно жилище – когато планирате да живеете в него за постоянно. Възможно е дори да обмислите смяна на адресната си регистрация;
  • Втори дом – ще ползвате имота сезонно и спорадично, запазвайки друг имот като основен за живеене;
  • Като инвестиция – закупувате ваканционен имот, който планирате да отдавате под наем, осигурявайки си допълнителни доходи.

 

  1. Обърнете внимание на разходите по поддръжка

 

Разходите по ваканционния имот не са свързани само с неговата покупка. Ето защо е важно да направите списък на всички потенциални разходи, които ще се покриват от личния ви бюджет за поддържане на закупения имот.

Малка част от тази разходи биха могли да бъдат за:

 

  • Отопление, телевизия, интернет
  • Мебели и домакински принадлежности
  • Пътни разходи до вашия имот
  • Общи разходи за поддръжка като почистване, озеленяване, поддържане на басейн/ спа и др.
  • Месечни вноски по кредит (линк към статията за кредитите), ако имотът е финансиран по този начин

 

  1. Помислете върху опцията да закупите имот заедно с близки приятели

Ако не може да си позволите разходите по ваканционен имот и не планирате да живеете постоянно в него, има възможност да поделите собствеността и разходите по покупката и поддръжката му с ваши приятели или партньори.

Този ход винаги крие рискове, но вие може да ги минимизирате и да гарантирате правата си чрез консултация с адвокат – експерт в сделките с недвижимо имущество и вещно право.

 

  1. Доверете се на агент за недвижими имоти

Опитна агенция за недвижими имоти (линк към статията: https://veldiks.bg/zastho-da-izberem-agencziya-za-nedvizhimi-imoti-kogato-kupuvame-prodavame-ili-naemame-imot/) би могла да бъде много полезна в търсенето, намирането, преговорите и сключването на сделката за покупката на вашия мечтан ваканционен дом. Ако вече сте избрали район на страната, в който искате да закупите имот, може би е добра идея да потърсите местна агенция, която притежава повече познания за локалния пазар и най-вероятно разполага с интересни имотни предложения, които могат да грабнат очите и сърцето ви.

Използвани източници:

Бългapcĸитe ĸyпyвaчи нa вaĸaнциoнни имoти ca мeждy 30-35 гoдини и тъpcят cдeлĸa зa oĸoлo 50 xил. Eвpo, money.bg, 2022, достъпен на https://bit.ly/41oYL0G

Оставете коментар

Compare listings

Compare
error: Content is protected!