Как да разпознаем фалшивата обява за имот?

  • преди 2 години
  • 0

Измамите с недвижими имоти нарастват непрекъснато заради бурното развитие на онлайн технологиите. Никога не е било по-лесно за един средностатистически интернет потребител да публикува реклама онлайн, с която привидно иска да купи или продаде имот, но всъщност цели незаконно придобиване на средства.

Типичната измама с недвижими имоти работи по следния начин. Измамниците намират легитимни обяви, публикувани от частни лица или агенции, в сайтове за недвижими имоти или социални медии. След това използват същите снимки и информация, за да създадат своя собствена фалшива реклама за избрания имот. Обикновено му дават атрактивна цена, премахват контактите или оставят друг номер и изчакват някои да се включи с интерес към сделката.

Макар повечето потребители да успяват да разпознаят фалшивите имотни обяви, измамите от този тип стават все по-хитри и сложни за разгадаване.

В тази статия ще ви покажем 7 сигнала, по които да разпознаете фалшивата обява за имот.

  1. Цената е твърде привлекателна

В настоящия конкурентен имотен пазар, ако цената изглежда твърде ниска, за да е истина, това вероятно е така. Когато попаднете на подобна обява, преди да откликнете, първо проверете как вървят цените за подобни имоти в избрания квартал.

  1. Имейлът изглежда особено

 Ако в обявата има оставен имейл адрес, проверете го за автентичност. Особено ако изглежда странно. Обикновено измамниците ползват безплатни сървъри за електронна поща като Hotmail, Yahoo или abv, както и поредица от произволни букви, които не значат нищо.

  1. „Продавачът“ няма да ви покаже имота

 Естествено, измамниците няма да ви позволят да видите имот, който не притежават. Ако поискате да видите жилището и получите недвусмислен отказ, има огромна вероятност да сте попаднали на фалшива обява.

  1. Няма адрес

 Понякога липсата на адрес може да е пропуск от страна на продавача или умишлен избор от съображение за сигурност. Ако поискате локация на имота и продавачът ви даде такава, проверете я онлайн за акуратност. В случай че получите категоричен отказ за местонахождението на имота, има вероятност това да е измама.

  1. „Продавачът“ е нетърпелив

 Често измамниците използват тактики на силен натиск и спешност при фалшивите обяви. Причината е, че така по-бързо могат да ви накарат да се съгласите на сделка без да имате време да се усъмните. Ако „продавачът“ отсреща е твърде настоятелен и дори иска да му преведете предварително определена сума, това е индикация за потенциална измама.

  1. Информацията в обявата изглежда странно или е непълна

В една легитимна обява за имот има ясно посочено лице, което продава имота или името на агенцията за недвижими имоти, която служи за посредник в имотната сделка. В обявата се съдържат телефон за връзка, имейл и в повечето случаи – имената и снимката на имотния брокер. Ако проверите онлайн, ще видите и други имоти, свързани с въпросната агенция или брокер. Липсата на пълна информация е повод за съмнение, че обявата е реална.

  1. Оставеният телефон за връзка е в чужбина

Освен ако не купувате имот в конкретна държава, извън България, оставени телефонни номера с чужд код (не +359) определено трябва да ви подскажат да се отнасяте с внимание към въпросната имотна сделка.

Един от най-сигурните начини да избегнете имотните измами е да се доверите на агенция за недвижими имоти, когато купувате, продавате или искате да наемете жилище.

Ако търсите добър и компетентен имотен брокер, с дългогодишен опит на пазара, обърнете се към агенция за недвижими имоти „Велдикс“. Очакваме Ви на телефон: 0897 22 19 22

Оставете коментар

Compare listings

Compare
error: Content is protected!