Старо или ново строителство: Как да изберем най-добрия дом?

  • преди 3 седмици
  • 0

Едно интервю с Марияна Вълкова, брокер от агенция за недвижими имоти „Велдикс“

 

  1. Панел или тухла – какво е твоето мнение по темата? Какви са предимствата в единия и другия вид строителство?

 

Много често клиентите не са добре ориентирани относно конструкциите на сградите. Затова, когато стартираме търсенето на имот, е важно да уточним този въпрос. Разбира се, бюджетът играе ключова роля и в много случаи той предопределя избора на вида строителство.

Винаги, когато е възможно, съветваме клиентите да се ориентират към монолитната (тухлена) конструкция, която има значително по-дълъг експлоатационен живот. Известно е, че панелните сгради са изграждани с предварително определен срок на годност. Макар че в последните години санирането и подмяната на основните комуникации подобряват тяхното състояние, не е ясно с колко точно се удължава експлоатационният им срок.

 

От друга страна, панелните жилища предлагат по-добро разпределение на пространството – например, балконите често не са включени в общата квадратура на имота, за разлика от съвременното тухлено строителство, където всеки квадратен метър се отчита. Освен това, новите сгради понякога имат по-маломерни помещения и значителна част от общите части на сградата се включва в цената на имота.

 

Въпреки това, конструкцията на новото строителство е по-стабилна, с по-добри противоземетръсни характеристики и използване на съвременни материали, което го прави предпочитано от много купувачи.

 

  1. Какви са недостатъците при старото строителство и новите сгради?

 

Една от основните разлики между старото и новото строителство е разпределението на помещенията. В много случаи при по-старите сгради се среща по-голяма преходност – например, вестибюл с преход към една или няколко спални. Санитарните помещения също често са по-малки, което води до неудобства. Днес клиентите предпочитат самостоятелни помещения, дори и с по-малък размер, но разположени по-функционално.

 

Качеството на строителството също варира. Например, много от сградите, построени през 90-те години, имат компромисно изпълнение – фасади с пръскана мазилка, занижени стандарти за височина на таваните и слаба енергийна ефективност.

 

Друг недостатък, който се среща и при двата вида строителство, е проблемът с паркирането. Дори и когато са предвидени паркоместа, те често са с малки размери, неудобни за маневриране, а рампите към подземните гаражи са твърде стръмни.

 

  1. Какви са предимствата при единия и друг вид сгради?

 

Характерно за старото строителство е, че сградите са добре ориентирани, на разстояние една от друга, с ниска или средна височина, което създава усещане за простор. Често имотите в тях не са много на брой, но са с просторни помещения и в някои случаи с по-високи тавани.

 

Повечето от младите хора обаче предпочитат новите тухлени сгради, с оглед на тяхната модерна визия, иновативен дизайн и не на последно място възможностите за създаване на „смарт“ домове. Както и новите комплекси от затворен тип, които разполагат и с допълнителни удобства за обитателите, като басейни и спа зони, зелени площи и детски площадки, охрана и видеонаблюдение. Всичко това създава уют и спокойствие на собствениците.

 

 

  1. Къде според теб са най-предпочитаните райони за живеене в София?

 

Всеки знае, че южните райони са най-предпочитани от клиентите – развиват се динамично в последните години. Това доведе до презастрояване в някои части поради факта, че предварително не бяха отредени терени за сгради с обществени функции, както и места за почивка и отдих. Предпочитани са и източните райони, но там има имоти с много високи цени, което предопределя ограничен таргет от клиенти с по-високи финансови възможности. Разбира се, има и една група от хора, които желаят на всяка цена да се позиционират в сърцето на града, особено около Докторската градина. Малцина успяват да закупят имот там, тъй като предложенията в района са ограничени, а цените са съпоставими с някои големи европейски градове.

 

  1. Какви съвети би дала на купувачите? За какво да внимават в една сделка с имот?

 

Най-важното нещо за купувачите е да работят с доверен брокер. Дори и да имат ясна представа за района, вида на сградата или строителството, един опитен професионалист може да ги насочи към най-добрия избор и да ги предпази от грешки.

Често купувачите смятат, че могат да се справят сами, но в процеса на сделката се сблъскват с неочаквани детайли – юридически проверки, технически характеристики на сградата, скрити разходи и други. Покупката на имот е не само финансово, но и емоционално решение, затова е важно да имаш до себе си професионалист, който да ти помогне да направиш правилния избор. А добри брокери има – просто трябва да ги откриете!

 

Оставете коментар

Compare listings

Compare
error: Content is protected!