Тежести върху имот – какво стои зад термина и защо е важна тази проверка при покупко-продажба на имот?

  • преди 2 години
  • 0

Почти всеки, който е участвал в покупко-продажба на имот, се е сблъсквал с понятието „тежести на имот“ или дори е трябвало да предостави Удостоверение за вещни тежести в хода на сделката.

Ако ви предстои покупка на жилище и за първи път чувате този термин, следващите редове са за вас.

Какво са „тежестите“?

Самото име подсказва, че това са вид ограничителни права за бъдещия собственик на имота, които впоследствие ще му „тежат“ и той ще трябва да се съобразява с тях. Тежестите реално са права на трети лица върху една вещ (в случая – имот), които могат да се свързани с право на ползване, право на строеж, надстрояване и присвояване, сервитут (или т.нар. право на преминаване), както и различни облигационни права като възбрана и ипотека.

Защо закупуването на имот с тежести е рисково?

Когато един имот е обременен с тежести, дори и при смяна на собствеността, те автоматично се запазват и се прехвърлят върху новия собственик или собственици, които търпят тези ограничителни права. Например, възможно е придобитият имот да е бил ипотекиран, което означава, че новият собственик ще трябва да изплаща тази ипотека – т.е. тя „ще тежи“ върху него. Ако не успее да изплати вноските по ипотеката, дори е възможно банката-кредитор да обяви имота за публичен продан.

Това е само една малка част от възможните рискове при покупка на имот с тежести или възбрани.

Ето защо, е важно всеки един имот за продажба да бъде проверяван документално за този потенциален проблем.

Какво показва проверката за тежести?

Това е справка, която дава отговори на много въпроси, касаещи имота, и най-вече – осигурява на потенциалния купувач спокойствие. Затова е препоръчително тази справка да се извърши още преди подписване на предварителния договор за покупко-продажба.

Проверката за тежести предоставя редица важни отговори за купувача, сред които:

  • Уверява го, че имотът, който купува, не е заложен от продавача или трети страни
  • Доказва, че лицето, което продава имота, действително е негов законен собственик
  • Проверява дали някой друг е придобил този имот, без знанието на собственика
  • Удостоверява през колко ръце е преминал имотът от построяването му
  • Показва дали имотът има някакви дългове, включително ипотека

Как се извършва проверката за тежести?

Има два начина за извършване на проверка за тежести.

Чисто информационна справка за вещни тежести може да се направи директно онлайн в сайта на Имотния регистър (линк: https://www.registryagency.bg/bg/registri/imoten-registar/elektronni-spravki-v-imoten-registar/). Тази проверка обаче има само информативна, а не правна стойност, което означава, че за целта на сделката трябва да се извади специално Удостоверение за тежести за определен срок назад – най-често за период от 10 години.

Това т.нар. УВТ се издава от Службата по вписванията към Агенцията по вписванията по местонахождение на имота и има характера на официален документ. Удостоверението показва всички вписвания, отбелязвания и заличавания на тежести и права върху имота към момента на неговото изготвяне. Важно уточнение е, че ако дадена тежест не е отразена при извършването на официалната проверка, тя няма правно действие спрямо собственика след покупката на имота. Тъй като удостоверението няма срок за валидност, добре е то да се извади непосредствено преди имотната сделка.

Самият документ може да се получи в рамките на 3 или 7 работни дни – съответно бърза и стандартна поръчка.

Могат ли тежестите да се заличават?

Кратките отговори са „да“ и „зависи от типа тежест“, тъй като самото понятие е събирателно. Това обаче може да бъде дълъг и труден процес за купувача, който трябва да открие тези трети лица и да изиска от тях да заличат тежестите. Рискът е, че невинаги заличаването на тежестите е успешно, поради което най-добрият вариант е да се търси имот, който е лишен от подобни ограничителни вещни права и възбрани.

Ако работите с агенция за недвижими имоти като „Велдикс“, нашите брокери ще Ви съдействат с проверката на липса на тежести за избрания от Вас имот. Свържете се с нас на телефон 0897 22 19 22.

Използвани източници:

Агенция по вписванията на Република България

Правилник за вписванията

Оставете коментар

Compare listings

Compare
error: Content is protected!