Пазарът на недвижими имоти винаги е бил привлекателна сфера за кариерно развитие. Много млади хора се впускат в бизнеса, водени от желанието за добра реализация и гъвкаво работно време. Въпреки предимствата, работата е предизвикателна, а за успеха се изисква постоянство и познания в различни аспекти, като икономика, счетоводство, маркетинг, право, архитектура и дори психология.
Именно поради спецификата на професията, в обществото битуват различни, много често погрешни, представи за работата на имотния брокер – че тя е източник на бързи и лесни пари; че брокерите не правят нищо друго, освен да говорят по телефона и да посредничат при една сделка; че брокер може да бъде всеки.
В тази статия ще разгледаме някои от най-популярните митове за имотните брокери и ще опитаме да открехнем завесата към една удовлетворяващата, но наистина нелека професия.
Мит #1: Агентите за недвижими имоти взимат големи комисиони
Много хора смятат, че брокерите печелят много, защото се занимават с един от най-скъпите бизнеси в света – този с недвижими имоти. Мнозина обаче не знаят, че имотният брокер взима само малък процент от реализираната продажба – т.нар. комисиона. Клиентът обикновено плаща на наетия агент определен процент от продажната цена на имота, който подлежи на договаряне, но е обикновено е между 3 и 3,6%. Комисионите за недвижими имоти често се разпределят между няколко страни – имотния брокер, който представлява продавача, и агенцията, към която този брокер принадлежи. Агентът на купувача – и съответно неговата агенция – също могат да получат възнаграждение от сделката.
Освен това, ако не работят към определена агенция за недвижими имоти, малко агенти имат лукса да получават месечна заплата, която да ги обезпечава финансово до следващата имотна сделка.
Мит #2: Имотните брокери печелят лесни пари
Споменахме, че доходите на брокерите на недвижими имоти зависят силно от сключените сделки. Дори и да са наети на постоянен трудов договор към агенция за недвижими имоти. Агентите трябва да положат усилия и да направят много успешни сделки, за да се радват на добра печалба. Освен всичко, те имат и много разходи – транспорт, реклама, застраховки, счетоводство, осигуровки и други, които трябва да покриват, независимо от печалбите. Това означава, че имотните брокери трябва добре да бюджетират спечелените пари и да ги разпределят до следващата имотна сделка. Въпреки че имат неограничен потенциал за доходи, брокерите трябва да работят упорито и усърдно, за да имат сключени сделки и съответно – добри доходи. Това в никакъв случай не са „лесни пари“, тъй като за тях са инвестирани много труд, време и други ресурси.
Мит #3: Брокерите на недвижими имоти имат много свободно време
Работата на имотния брокер може да изглежда гъвкава отстрани, но факт е, че в повечето случаи той съобразява времето си с това на клиента. Огледите на имотите се извършват предимно в удобно за клиентите време, което може да наложи работа през почивните дни или в традиционните извънработни часове.
Друг фактор, с който имотните брокери трябва да се съобразяват, е сезонността на бизнеса. В нашите географски ширини активността на пазара обикновено е занижена през зимните месеци като януари и февруари, но през пролетта и лятото тя се повишава. Това означава, че имотният брокер трябва да е готов да работи и в месеците, в които обичайно останалите почиват.
Освен това, често брокерът е зает с различни административни дейности, което налага позиционирането му в офис. А това ни отвежда до следващия мит.
Мит #4: Работата на имотния брокер се свежда само до посредничество
Факт е, че работата на брокера е динамична, но той е много повече от посредник в една имотна сделка. Освен в представянето на имоти, които отговарят на клиентските критерии, агентът трябва добре да познава пазара и неговите особености. Често брокерът извършва различни компетентни услуги за своите клиенти, свързани с финансова консултация за пазарната оценка на даден имот, проверката му за тежести, експертно мнение във връзка с подготвянето на документите към различни институции, правни и архитектурни консултации, посредничество при изповядване на сделката пред нотариус и много други.
Не трябва да се подценява и ролята на имотния брокер като медиатор. Неговото умение да изслушва, комуникира и да бъде психолог в една имотна сделка са ключови за нейния успешен финал. Много са случаите, в които благодарение на опитността и дипломатическите качества на дадени брокери цели семейства, които са били в имотна вражда, успяват да постигнат консенсус и да се споразумеят за спорния имот.
Мит #5: Всички имотни брокери са едни и същи
Това няма как да е вярно, тъй като всеки имотен брокер има своя идентичност, различен опит и модел на работа, както и сфера, в която се е специализирал. На пазара има много млади и току що-прохождащи в професията брокери, както и такива с дългогодишен опит. Всеки от тях има своите предимства, но водещи в случая са отдадеността към работата, лоялността към клиента и останалите партньори в сделката.
Добрите брокери знаят, че доверието е най-важно, затова те дават много от себе си, за да намерят идеалния дом на своя клиент или да му помогнат да намери купувач за имота си. Именно по този начин, чрез препоръки на други доволни клиенти, те успяват да изградят добра репутация и да израстват в своята кариера.
Агенция за недвижими имоти „Велдикс“ вече 12 години е доверен партньор на клиентите си при покупка, продажба наемане или отдаване под наем на имот. Нашият сплотен екип от опитни професионалисти може да Ви даде ценни съвети и да Ви ориентира в предизвикателния пазар на недвижими имоти в България. Ако решите да работите с нас, ние ще бъдем до Вас от начало до финала на сделката, а и след това – с консултация при необходимост.
Не се колебайте да се свържете с нас за лична среща на телефон 0897 22 19 22.