Продажбата на имот обикновено не е нещо, което се случва всеки ден в живота на човек. Следователно, когато купува имот за първи път, нормално е той да си задава множество въпроси. Включително и този, „Трябва ли да платя данък, ако продам имота си?“.
Най-краткият отговор е – „не“ и „да“, според конкретната ситуация. Нека да разгледаме основните хипотези, заложени в българското законодателство.
Кога не се дължи данък при продажба на имот?
Има няколко случая, в които не се дължи данък за продажбата на имот, като при тях се взима предвид юридическия статут и периода между покупката и продажбата на имота. Един от основните закони, който дефинира тези ситуации, е Законът за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Според ЗДДФЛ, продавачът не дължи данък за доходите, придобити през данъчната година от продажбата на недвижим жилищен имот, ако е негов собственик повече от 3 години. Под „недвижим жилищен имот“ се разбира такъв, който в момента на продажбата може да служи за задоволяване на жилищни нужди.
Не се облагат доходите, придобити през данъчната година от продажба на до два недвижими имота (включително селскостопански и горски), ако между датата на придобиването им и датата на продажбата са изминали повече от 5 години.
Също така, не са облагаеми доходите от продажбата на един жилищен недвижим имот, ако той е придобит по наследство или завет в рамките на същата данъчна година, отново по чл. 13. т.26 от ЗДДФЛ. Това означава, че подобна продажба на наследствен или завещан имот „не се брои“ и собственикът може да реализира още една продажба на недвижим имот през същата година, без приходите от продажбата да се облагат с данъци.
Важно е да се отбележи, че има разлика, ако лицето реши да продаде имот, получен чрез дарение. В този случай, за разлика от продажбата на имот, получен като наследство и завет, се дължи данък. Режимът на облагане с данък при придобиване на имущества по дарение е описан в чл. 44 – 51 от Закона за местните данъци и такси. Все пак, и тук важи правилото за освобождаване от данък за продажба при собственост на имота от 3 години. Т.е., ако собственикът на дарения имот го притежава повече от 3 години и реши да го продаде с печалба, тези доходи не се облагат.
Кога продажбата на имот се облага с данъци?
Изключвайки описаните по-горе сценарии, при всички останали случаи продажбата на имот се облага с данъци. Без значение дали продавачът е български гражданин или чужденец, при реализиране на имотна сделка на територията на България, доходите му от имотната продажба за календарната година са облагаеми.
Облагаемият доход от продажбата на недвижимо имущество и ограничени вещни права върху такова имущество е положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото, намалена с 10 % разходи.
Ако това звучи сложно, ще дадем пример.
Представете си, че сте купили имот за 200 000 евро и преди да са минали 3 години от покупката, го продадете за 230 000 евро. Доходът, който реализирате, е 30 000 евро. От него се изваждат 10% нормативно признати разходи – т.е. 3000 евро. Данък в размер на 10% се дължи върху останалите 27 000 евро.
Ако Ви предстои да продадете имот, не се колебайте да се свържете с професионалистите от агенция за недвижими имоти „Велдикс“. Ние ще разберем какви са Вашите цели и ще Ви съдействаме Вашия дом да намери възможно най-добрите купувачи. Очакваме Ви на телефон 0897 22 19 22.
Използвани източници
Данък при придобиване на имущества по дарение, Министерство на финансите
Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
Национална Агенция за Приходите