Дом преди съпруг. Или как необвързаните жени купуват повече имоти от мъжете
Нова тенденция в закупуването на имоти показва, че жените постепенно надживяват традиционното схващане, че бракът трябва да предшества покупката на жилище.
Според Американската националната асоциация на брокерите на недвижими имоти през 2021 г. необвързаните жени съставлявали 19% от купувачите на жилища, докато необвързаните мъже-купувачи били едва 9%. Нещо повече, тази тенденция се забелязва още от 2010 г., откогато има 30% увеличение на дамите, които купуват жилище сами.
Тенденцията е обнадеждаваща не само по отношение на нарастващата финансова независимост на жените, но и защото може да намали драстичната разликата в благосъстоянието между половете, което в момента е в полза на мъжете.
Жените все още са изправени пред редица предизвикателства при инвестирането в недвижими имоти. Те са изминали дълъг път от това да бъдат считани за подчинени на съпрузите си, но продължават да печелят по-малко доходи и до известна степен изостават от мъжете по отношение на финансовата грамотност и увереността в процеса на покупка на жилище.
Собствеността върху имот е гордост за необвързаните жени
Според проучване на Американската банка 92% от жените смятат, че закупуването на дом е голямо постижение, а 87% споделят, че не е необходимо да са омъжени, за да придобият жилище. Всъщност, 65% от самотните жени предпочитат да си купят дом, докато са необвързани, отколкото да чакат правилния партньор.
Данните от изследването показват още, че необвързаните жени оценяват собствеността върху жилище като важен момент и повод за гордост, дори повече от мъжете. Докато само 35% от необвързаните мъже признават, че се чувстват горди от покупката си на дом, за 46% от жените без партньор това е огромно постижение. 60% от необвързаните дами оценяват притежанието на имот като „голям успех“, докато този факт е валиден за 52% от неженените мъже.
Въпреки желанието на повечето жени да закупят самостоятелно своето жилище, пред тях има редица социално-икономически пречки. 74% от неомъжените дами споделят, че искат да направят тази крачка едва когато се почувстват по-сигурни финансово. Но постигнатото на финансова стабилност идва с предизвикателства.
Ето някои от тях.
Исторически бариери пред жените, решили сами да купят свой дом
Съществуват редица проучвания – нови и назад във времето, които показват, че жените плащат по-високи ипотечни лихви от мъжете. Според американско изследване, необвързаните жени били натоварени с по-високи лихви за ипотечен кредит в 49 щата. Например, в Мисисипи неомъжените дами плащали средна лихва от 3,47% за 30-годишна ипотека с фиксиран лихвен процент през 2019 г., сравнено със средната лихва от 3,37%, плащана от необвързани мъже.
Въпреки че изглежда малък, по-високият процент би довел до около 7000 долара допълнителни разходи по ипотека за период от 30 години. Като се има предвид, че жените печелят по-малко от мъжете въз основа на няколко проучвания за разликите в заплащането между половете, дискриминацията при ипотечното кредитиране изостря финансовото неравенство между половете.
Разлика в заплащането между половете
Факт е, че разликата в заплащането е намаляла значително, откакто жените са навлезли на пазара на труда. Но през 2021 г. жените все още печелят със 17% по-малко от мъжете в почти всяка индустрия, дори когато се отчитат образование и опит.
Дискриминация в заплащането между половете съществува, но е трудно да се дефинират с точност факторите, които я провокират. Голяма част от разликата в заплатите се дължи на професиите, които жените избират, както и на разликата в отработените часове, тъй като жените често поемат редица семейни задължения, като отглеждането на децата.
Доходът обаче е важен определящ фактор при квалифицирането за ипотечен кредит. Ето защо на много от жените се отказват жилищни кредити или са принудени да плащат по-високи лихви, което ги поставя в неравностойно положение при закупуване на жилище.
Неувереност в процеса на закупуване на имот
Според данни на Freddie Mac, почти 60% от необвързаните жени, глави на домакинство, смятат, че никога няма да могат да си позволят жилище. По-малко от половината се чувстват уверени в знанията си за процеса на закупуване на имот, включително разбиране на теми като ипотечен кредит, оценяване на лихвени проценти, банкови условия и др.
63% от жените признават, че не знаят откъде да започнат при закупуване на жилище, а 55% споделят, че не познават никого, който може да им помогне с правилните съвети. Три четвърти от жените също вярват, че ипотеката би била по-скъпа от наема.
Пропуск във финансовата грамотност
Проблемите с доверието на жените в процеса на покупка на жилище се изострят от разликата във финансовата грамотност между половете. Жените са склонни да изостават от мъжете по отношение на финансовите си познания като цяло и по отношение на имотните въпроси. Има културно обяснение за това. Години наред се е смятало, че основна роля на мъжа е да бъде доставчик в семейството. Мъжете по-често взимали финансовите решения за домакинството, което подпомогнало изграждането на техните финансови познания. От друга страна, съществува документирана разлика в начина, по който родителите говорят на своите синове и дъщери на темата „пари“.
Разликата във финансовата грамотност понижава самооценката на жените по отношение на познанията на имотния пазар. Само 21% от дамите, които купуват жилище за първи път, съобщават, че се чувстват много запознати с наличните видове ипотечни кредити, в сравнение с 27% от мъжете. Отделно, 21% от жените кандидатстват при няколко кредитора, в сравнение с 23% от мъжете. Този пропуск да сравнят лихвените проценти може да струва на жените 1 милиард долара допълнителни разходи годишно.
Защо жените трябва да инвестират в недвижими имоти?
Жените може и да изостават от мъжете във финансовата грамотност, но са по-смели във вземането на финансови решения. Въпреки че имат повече съмнения в себе си от мъжете, те са доказали, че са много добри в инвестирането и спестяват по-висок процент от своите приходи. Освен това е известно, че дамите са по-коректни в плащането на своите кредитни задължения.
Усърдието и последователността, с които жените управляват финансите си, ги превръщат в успешни инвеститори в пазара на недвижими имоти. Разнообразието от онлайн ресурси и образователни материали по отношение на покупка на имот, ипотечни кредити и инвестиции може да спомогне на жените да развият по-добро разбиране за имотния пазар и да повишат увереността им за самостоятелна покупка на жилище.
Източник: BiggerPockets, 2022
Агенция за недвижими имоти „Велдикс“ вече 12 години е доверен партньор на нашите клиенти при покупка, продажба или отдаване под наем на имот. Нашият сплотен екип от опитни професионалисти може да Ви даде ценни съвети и да Ви ориентира в предизвикателния пазар на недвижими имоти в България. Ако решите да работите с нас, ние ще бъдем до Вас от начало до финала на сделката, а и след това – с консултация при необходимост.
Не се колебайте да се свържете с нас за лична среща на телефон 0897 22 19 22.