Как да отдам жилище под наем? Стъпка по стъпка.

  • преди 5 месеца
  • 0

Интересно е, че само около 15% от населението в България живее под наем, според данни на Евростат за 2022 г. У нас наемането на жилище не е толкова популярна практика като в Германия и Швейцария. Там повече от половината население предпочита да плаща наем пред това да купи свой имот.

Въпреки това, за много млади българи, живеещи в големите градове на страната, опцията „наем“ се оказва по-изгодна от „покупка“. Тоест, търсене има, но предлагането не е качествено. Парадоксът е, че трудно се намират добри оферти под наем, особено в София, където над 30 % от жилищата стоят необитавани, по данни на НСИ към 2021 г.

Може би вие четете тази статия, защото сте именно един от собствениците на подобно жилище и обмисляте как вместо да хваща прах, то може да ви носи стабилни месечни доходи?

Ако искате да отдадете апартамент под наем, тази статия ще ви преведе през стъпките, независимо дали ще действате сами или ще се доверите на брокер.

Проучете локалния пазар

На базата на параметрите, състоянието и локацията на жилището, вие може да определите какъв би бил подходящият месечен наем. Подобна информация може да добиете онлайн чрез сравнителен анализ на сходни с вашия имот. Ако изберете да работите с агенция за недвижими имоти, те ще дефинират стойността на жилището вместо вас, но също така ще ви съдействат и в следващите важни стъпки, а именно – рекламата, огледите, подборът на наематели и сключването на договор.

Подготовка на жилището

Правилното маркетиране на имота е половината от успешната сделка. Преди него обаче има още една съществена подробност – да приведете жилището в добър търговски вид и да се уверите, че то е безопасно за обитаване. Това може да включва цялостен или освежаващ ремонт в конкретни помещения, инвестиция в нови електроуреди, реорганизация на мебелите и малки интериорни подобрения. При всички случаи едно чисто и функционално обзаведено жилище е много по-вероятно да се котира на пазара. Тук брокерите също могат да дадат ценни съвети кои подобрения в имота си заслужават и биха повишили пазарната му стойност, както и от кои няма необходимост.

Реклама на имота

Дойде ред на съществената част от процеса – презентирането на имота пред потенциалната аудитория. Освен ако нямате „готови“ познати наематели, то най-често клиентите попадат на имотните оферти от интернет. Затова и визуалното презентиране на имота трябва да бъде направено качествено и да отразява максимално обективно параметрите на жилището, да акцентира върху неговите положителни характеристики, без обаче да неглижира потенциалните недостатъци.

Предимството да доверите тази част от процеса на брокер, е че той отлично знае как да заснеме жилището ви, да изготви атрактивно описание и да го разпространи по комуникационните канали на агенцията. А там вече има потенциални клиенти, готови да поискат оглед. Което ни отвежда на следващата стъпка.

Подбор на наемателите

Повечето собственици на жилища имат претенции относно наемателите, които ще допуснат в домовете си. И това е съвсем естествено. Има такива, които забраняват домашни любимци, не толерират пушачите или пък не желаят имотите им да приютяват семейства с деца. Всички тези изисквания е добре да бъдат комуникирани още в началото, за да се отсеят неподходящите кандидати. Ако работите с агенция за недвижими имоти, може да разчитате, че те ще направят предварителния подбор за вас, както и ще организират огледите, ако вие нямате възможност да присъствате. Финалната дума кои наематели са подходящи обаче е на собственика на имота.

Подписване на договор за наем и приемо-предавателен протокол

Това е последната важна стъпка. Към нея трябва да се подходи изключително внимателно, защото тя поставя основите на правата и задълженията на наемателя и наемодателя. Колкото по-точен, изчерпателен и недвусмислен е договорът, толкова повече намалява рискът от потенциални неразрешими конфликти и спорове между страните.

Всеки договор за наем има задължителни компоненти, които да включва. Сред тях са:

  • Описание на страните по договора – наемодател и наемател, заедно с техните лични данни
  • Предмет и срок на договора. Важно е да се уточни правото на собственика да отдаде имота под наем, базирано на съответен документ за собственост
  • Наемна цена, срок на плащане и начини на плащане. Уточнява се неустойка при забавяне на плащането от страна на наемателя
  • Описание на депозита, заплатен от наемателя, с което се гарантира добросъвестното и грижливото стопанисване на имота
  • Права и задължения на наемодателя
  • Права и задължения на наемателя
  • Условия при прекратяване на договора
  • Ако е необходимо да се добави още нещо, то може да се включи към допълнителните условия в края на договора

Съществена част в договора за наем е правата и задълженията на страните да бъдат описани максимално ясно, без да се оставя възможност за интерпретации. Например, в тях може да се впише коя страна се задължава да заплаща таксата за поддръжка на общите части на сградата, евентуалните ремонти по жилището и изобщо – регламентира финансовите отговорности на наемател и наемодател.

Неразделна част от договора е и приемо-предавателният протокол. В него подробно се описват вещите/ имуществото в дома, техния брой и състояние преди нанасянето на наемателя. На база на този документ, при изтичане или прекратяване на договора, наемодателят има право на част или целия депозит, ако има несъответствие между текущото състояние на инвентара и описаното в протокола.

Обмисляте да отдадете имот под наем? Доверете се на опита на агенция за недвижими имоти „Велдикс“. Ние ще Ви помогнем да съставите конкурентна на пазара наемна цена за Вашия имот, ще го презентираме отлично и ще Ви помогнем да намерите подходящи наематели в най-кратки срокове. Свържете се с нас на телефон 0897 22 19 22 и заповядайте на безплатна консултация с екипа ни.

 

Оставете коментар

Compare listings

Compare
error: Content is protected!