Всеки, който е решил да продаде имот, знае, че това е сериозно начинание. Особено ако в него сте инвестирали време, пари и труд, със сигурност искате да го продадете на удовлетворяваща, възможно най-висока цена. Но какво е реална пазарна цена, защо е важна и кои фактори участват в нейното формиране?Тази статия ще даде отговор защо числото, което представяме пред потенциалните купувачи, е от изключително значение за бързата и успешна сделка.
ЗАЩО РЕАЛНАТА ЦЕНА Е ВАЖНА?
Обективната цена на имот е ключов фактор, който гарантира бързата му продажба. Защото факт е, че колкото по-дълго даден имот стои непродаден, толкова по-голям е шансът да се продаде за по-ниска от реалистичната му цена. Ако цената на един имот е твърде ниска, това крие риск от неуспешна сделка за продавача, който накрая може да вземе значително по-малко пари от продажбата, отколкото първоначалната му инвестиция в жилището. Освен това, нереалистично по-ниската цена може да обезсърчи потенциални купувачи, които имат реален поглед върху пазара и биха се усъмнили, че в обявената продажба има нещо нередно.
От друга страна, твърде високата цена може да откаже много от купувачите. Ако това се случи, на продавача може да се наложи да намали обявената цена, за да възобнови интереса към имота. Това обаче означава губене на време и потенциален спад в реалната пазарна цена на имота. И отново, намалената цена може да бъде червен флаг за по-опитните купувачи, които биха се усъмнили в прозрачността на сделката.
Ето защо, за да избегнете тези проблеми, важно е да оцените правилно имота си още от момента, в който го обявявате за продажба. Това може да направите самостоятелно, следвайки съветите по-долу, или да се доверите на експертизата на добра агенция за недвижими имоти. Предимството на втория подход е, че опитните брокери познават пазара и неговото ценообразуване. Те ще отчетат всички фактори, които влияят на стойността на конкретния имот, за да определят неговата правилна и обективна цена, гарантираща бърза и успешна сделка.
Следващата таблица показва как различната цена на имота се отразява на неговата потенциална продажба
Прекалено ниска цена | Обективна цена | Прекалено висока цена |
– Ощетява продавача
– Подкопава реалната стойност на имота – Привлича скептични купувачи |
– Провокира голям интерес от потенциални купувачи
– Помага на имота да се продаде бързо – Осигурява добра печалба на продавача
|
– Отказва много реални купувачи
– Имотът може да остане на пазара за по-дълго време – Намалената цена провокира съмнения |
КОИ СА ФАКТОРИТЕ ЗА ФОРМИРАНЕ НА ТОЧНА ПАЗАРНА ЦЕНА НА ИМОТ ЗА ПРОДАЖБА?
Ако не ползвате услугите на имотен брокер, може да се ориентирате за цената на продавания от вас имот по няколко начина.
Обективна съпоставка
Тя включва предварително проучване на пазара, за да се провери какви са цените на сходни като вашия имоти. В това проучване продавачът трябва да обърне внимание на следните фактори и да сравнява само съпоставими елементи
- Каква е квадратурата на имота – важно е да се съпоставят жилища, които имат еднакъв брой помещения и сходна квадратура. Например, двустайни, тристайни; с една или две бани и др.
- Къде се намира – локацията е от голямо значение за атрактивността на даден имот. Понякога дори две еднакви жилища в един квартал могат да струват различно, защото едното е с по-добра и комуникативна локация от друго. Тук влизат близост на градски транспорт, полезни учреждения, магазини, учебни заведения и др.
- Тип строителство – тухла, ЕПК (едроплощен кофраж) или панел. Технологията на строителство също рефлектира върху цената на имота, като всеки от изброените типове строителство има своите предимства и недостатъци. Все пак, може да се каже, че по този критерий тухлените жилища продължават да държат малко по-високи цени.
- Година на строеж. За формиране на пазарната цена е важно и кога е строен имотът – дали той е старо или ново строителство, дали е в процес на строеж или е в препродажба. Обикновено жилищата, които са в процес на строеж, са с по-ниска цена от тези, които са в сгради, вече приведени в експлоатация.
- Етаж и изложение. Ако говорим за жилищни сгради, обикновено цените на имоти на първи или последен етаж са малко по-ниски от такива на другите етажи, тъй като много клиенти са придирчиви да живеят на прекалено ниско или високо. Слънчевите апартамент с изложение на юг или изток също могат да се продадат за малко повече от усойните и такива със северно изложение.
- Общо състояние на жилището. Разбира се, освен всичко изброено, важно е и какво е обективното състояние на имота – дали е за основен ремонт или пък е изцяло реновиран.
Изтъкване на конкретни предимства
При формиране на цената, важно е продавачът да изтъкне ключовите предимства на имота, които оправдават цената му. Понякога това може да бъде отличният достъп, прекрасната гледка, слънчевото изложение, близостта до парк или пък до големи търговски центрове.
Брокерите много добре улавят преимуществата на даден имот, за да ги посочат в офертата за продажба. Тези важни детайли, за съжаление, могат да убегнат на продавача, ако действа самостоятелно.
Без емоции
При формирането на цената е важно на преден план да излезе имотът, а не продавачът зад него. Неслучайно много брокери съветват при оглед на имот личните вещи, разкриващи идентичността на продавачите, да се сведат до минимум, за да не се измести фокусът от имота към това кой го притежава.
От друга страна има продавачи, които държат на нестандартна цена поради различни причини. Примерни цени от рода на 123 456 евро или 88 888 евро действително са примамливи за окото на пръв поглед, но крият риск да отблъснат сериозните купувачи подари усещането за съмнителност на сделката. Това ни отвежда на друг важен принцип в ценообразуването.
Презентацията е важна
Според редица маркетингови статистики цени, които завършат на нечетно число, са много по-склонни да привлекат вниманието на купувачите, съпоставено с четни числа.
Освен че подсъзнателно изглеждат „по-скъпи“, кръглите числа карат купувача да смята, че цената по-лесно може да бъде предоговорена.
По-точно формираната цена, от друга страна, носи посланието, че продавачът е положил старание да я състави и би бил по-малко склонен да се примири с по-ниска насрещна оферта.
Разбира се, и този маркетингов трик крие недостатъци, особено когато отчитаме как търсят купувачите. Например, когато търсят имот, много хора въвеждат в търсачките цели четни числа. Т.е., ако купувачът търси жилище от 200 000 евро нагоре, обявената от вас цена от 199 999 евро, макар толкова близка до търсената, може изобщо да не се визуализира онлайн.
Вече разбирате защо определянето на точна пазарна цена е критичен елемент за успеха на една имотна продажба. Важно е, когато дефинирате цена, тя да е реалистична и около средната за подобен на вашия имоти, позволявайки ви малко възможност за предоговаряне така, че на финала и купувач, и продавач да са доволни.
Ако искате бързо и успешно да продадете имот или да го отдадете под наем, не се колебайте да се свържете с експертите от агенция за недвижими имоти „Велдикс“. Нашият екип ще Ви помогне да дефинирате най-точната, конкурентна за пазара цена на Вашия имот, която бързо да привлече потенциални купувачи.
Очакваме Ви на телефон 0897 22 19 22.