Все повече хора правят опити да ограничат токсичните елементи в ежедневието си, като избягват силно преработени храни и избират органични продукти. Въпреки това, вредните въздействия не идват само от храната, която консумираме.
Много предмети и консумативи в дома ни съдържат токсични химикали, които с течение на времето могат да допринесат за „токсичното натоварване“ на организма. Кумулативният ефект от химикалите в някои домакински почистващи, козметични и строителни продукти може да претовари телата ни и да повиши риска от ендокринни смущения и дори да отключи определени форми на рак.
В тази статия ще разгледаме петте най-потенциално опасни токсини, които се крият в почти всеки дом, и ще разберем как да ги елиминираме.
- Почистващи препарати
Колкото и нелогично да звучи, почистващите препарати могат да бъдат едни от най-големите замърсители в домакинството. Прочетете етикетите на съставките и предупрежденията върху почистващите препарати и ще видите възможните рискове от дразнене на кожата, респираторни проблеми, хормонални смущения и дори отравяне. Тези вещества се съдържат върху повърхностите, с които имаме ежедневен досег, затова и са едни от най-потенциално опасните субстанции за интоксикация на организма. Особено ако почистваме с голи ръце, тъй като кожата, като най-голям орган в човешкото тяло, лесно може да абсорбира токсините.
Съвет: Изберете естествени почистващи препарати без аромати и с минимално съдържание на токсични вещества. Много хора вече сами приготвят препаратите, с които почистват дома си, избирайки за основа етерични масла, природни продукти и други по-безопасни съставки.
- Перилни препарати
Колкото и приятна да е миризмата на свежо пране, причината ризата ви все още да ухае на „букет от цветя“ шест дни по-късно е, че перилният препарат, омекотителят за дрехи или кърпичките за сушилня са пълни токсични химикали и синтетични аромати. Дрехите ви са в контакт с кожата постоянно, така че си струва да помислите за по-безопасна алтернатива на традиционните перилни препарати и омекотители.
Съвет: Изберете перилен препарат или омекотител, който не съдържа синтетични аромати или багрила. Добър вариант са препаратите за бебешко пране, тъй като там индустриите са по-внимателни към материалите, които влагат. Можете също да използвате топки за сушене в сушилнята и да капнете няколко капки от любимото етерично масло върху тях, за да придадете аромат на дрехите си.
- Възглавници и матраци
Много възглавници и матраци, особено тези с високотехнологични пълнители от пяна, могат да отделят токсични летливи органични съединения като формалдехид и бензен, които са свързани с редица здравословни проблеми. Мемори пяната е направена от полиуретан и може също да съдържа химикали, наречени изоцианати, които често провокират дихателни проблеми, астма и дразнене на кожата и очите. Дори неорганичният памук може да съдържа токсични пестициди и хербициди.
Съвет: Потърсете матраци и възглавници, направени от нетоксични материали като естествен латекс, органичен памук и органичен бамбук.
- Тенджери и тигани
Удобството на готварските съдове с незалепващо покритие често е свързано с висока цена за здравето. До 2013 г. тефлонът (търговското наименование на полимерното съединение политетрафлуоретилен – ПТФЕ или PTFE), се произвеждаше с PFOA – химикал, свързан с редица здравословни състояния, особено при прегряване. Те включват нарушения на функцията на щитовидната жлеза, бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, безплодие и рак на тестисите. Докато PFOA вече не се използва, старите съдове за готвене все още съдържат химикала, а по-новите тефлонови съдове за готвене заменят PFOA с по-модерните GenX химикали. Лабораторните тестове обаче показват, че химикалите на GenX също не са съвсем безвредни за здравето.
Съвет: Сменете тиганите с незалепващо покритие със съдове от чугун, неръждаема стомана или керамика, които имат нетоксични покрития. Те изискват малко повече почистване, но готвят прекрасно и ви предпазват от вредните ефекти на тефлона.
- Евтини мебели
Вероятно сте чували термина „бърза мода“. Има подобна категория мебели, които се произвеждат масово и бързо, с по-евтини материали и с малко мисъл за устойчивост и отговорност към природата. Повечето от тези мебели са направени от плочи от дървесни частици (ПДЧ), в които може да има токсични химикали като формалдехид. Меката мебел в някои случаи съдържа токсични багрила, забавители на горенето, полиуретанова пяна, лепила, лак и летливи органични съединения, които с течение на времето отделят газ в домовете и в телата ни.
Съвет: Възможностите да закупите мебели без всякакви токсични компоненти са малки, но все пак може да се насочите към мебели от естествена дървесина и с устойчив произход. Памучният пълнеж е по-труден за намиране, но е добър вариант. В противен случай изберете мебели, направени от материали с ниско съдържание на летливи органични съединения и пружинни сърцевини, а не само такива от пяна.
Още полезни съвети
Докато ограничаването или избягването на токсините в посочените по-горе категории е важна стъпка към детоксикацията на вашия дом, някои токсини, като тези в строителните продукти, е почти невъзможно да се избегнат напълно. Добрата новина е, че има начини да ограничите и тяхното вредно въздействие.
- Проветрявайте често. Независимо от сезона, честото проветряване подпомага притока на свеж въздух в дома ви. Разбира се, ако жилището ви не се намира до натоварен път или фабрики с вредни емисии, този вариант не е особено добър, но вижте следващите съвети.
- Отглеждайте стайни растения. Някои видове стайни растения са страхотни естествени пречистватели на въздуха. Те не само филтрират CO2 и произвеждат кислород, но проучване на НАСА също показва, че редица стайни растения могат да филтрират бензен, трихлоретилен и формалдехид. Няколко от най-добрите видове пречистващи растения за стая са зелена лилия, змийско растение, драцена, антуриум, палма арека, бразилска хевея, бостънски папрат, филодендрон и други.
- Инвестирайте в пречистватели на въздуха. На пазара съществуват различни озонатори, въздухопречистватели и овлажнители, които могат да елиминират фините прахови частици, да подобрят влажността и да повишат качеството на живот във вашето жилище.